Şarj İstasyonlarının e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Zorunluluğu Nedir?

Şarj İstasyonlarının e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Zorunluluğu Nedir?

Elektrikli araçlara hizmet sağlayan şarj ağı ve şarj istasyonu işletmecileri 2 Ocak 2024 tarihinden itibaren e-Fatura uygulamasına zorunlu olarak geçiş yapacak. Mükellefler, tutar ne olursa olsun verilen hizmetin karşılığında e-Fatura veya e-Arşiv Fatura düzenleyecek.

Şarj İstasyonlarının e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Zorunluluğu Nedir? Geçiş Süresi Ne Zaman?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Vergi Usul Kanunu 509 Sıra No'lu Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair 550 Sıra No'lu Tebliğ yayımlandı!

Tebliğ Kapsamında;

  • Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)'ndan şarj ağı işletmeci lisansı alan mükellefler ve bu mükellefler tarafından sertifika verilen şarj istasyonu işletmecilerine e-Fatura ve e-Arşiv Fatura zorunlu oldu.

7 Ekim 2023 tarihi itibarıyla faaliyetlerine devam eden mükellefler, 2 Ocak 2024 tarihine kadar, bu tarihten sonraki bir tarihte faaliyete başlayanlar ise faaliyete başladıkları tarih itibariyle e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçiş yapmak zorundalar.

  • e-Fatura mükellefi olduktan sonra ya da zorunluluk kapsamında iken faaliyeti bırakıp daha sonra tekrardan mükellefiyet tesis ettiren gerçek kişiler, işe başladıkları tarih itibarıyla e-Fatura uygulamasına geçiş yapmak zorundalar.
  • e-Fatura mükellefi olan ya da zorunluluk kapsamında olan bir ferdi işletmenin sermaye şirketine dönüşmesi durumunda yeni kurulan sermaye şirketi de e-Fatura uygulamasına geçiş yapmak zorunda. Mükelleflerin ticaret sicilde tescil tarihini izleyen ayın başından itibaren 3 ay içinde uygulamaya geçişlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Şarj İstasyonlarının e-Fatura Düzenleme Limiti Nedir?

Mükelleflerin, fatura düzenleme zorunluluğuna ilişkin tutara bağlı olmaksızın (2023 yılında Fatura düzenleme zorunluluğuna ilişkin tutar 4400 TL) düzenleyecekleri elektronik belgeleri, e-Fatura veya e-Arşiv Fatura olarak düzenlemeleri ve elektronik ortamda iletmeleri zorunludur.

Şarj İstasyonlarının e-Fatura Düzenleme Süresi Nedir? e-Fatura ve e-Arşiv Ne Zaman Düzenlenir?

Şarj ağı işletmecileri ile şarj istasyonu işletmecilerinin e-Fatura ve e-Arşiv Faturayı istisnai durumlar haricinde teslim anında düzenlemeleri zorunludur.

Şarj İstasyonlarının e-Fatura Zorunluluğu Tebliğ

Vergi Usul Kanunu 509 Sıra No'lu Genel Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair 550 Sıra No'lu Tebliğ Genel Tebliğe ulaşmak için tıklayınız.

Açıklayıcı bilgi notuna ulaşmak için tıklayınız.

Vergi Usul Kanunu 509 Sıra No'lu Genel Tebliğe ulaşmak için tıklayınız.

Mysoft ile dakikalar içinde e-Fatura'ya geçin!

Siz de zorunluluk kapsamındaysanız Mysoft Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizden yararlanabilir, süreç boyunca e-Fatura uzmanlarımızdan 7/24 destek alabilirsiniz. Üstelik yeni müşterilere özel %25 indirimden faydalanabilirsiniz.

Portal Giriş
whatsapp icon WhatsApp